Jakich błędów unikać przy budowaniu zadaszenia tarasu z poliwęglanu?
Na naszym autorskim blogu pisaliśmy już o sztuce frezowania tworzyw sztucznych, klejeniu plexi, a także o zaletach i sposobie używania poliwęglanu komorowego do budowy zadaszenia tarasu. Nasi nowi Klienci jednak często popełniają kilka błędów, ktre komplikują prace związane z montażem płyty. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy na temat tego, z jak szczególnym materiałem mamy do czynienia. Zanim zdecydujesz się na budowę zadaszenia tarasu z poliwęglanu, sprawdź, jakich błędów unikać.
Konstrukcja pod płyty z poliwęglanu komorowego
Niewiele osób spoza branży zdaje sobie sprawę z tego, że poliwęglan komorowy wymaga nieco odmiennego podejścia niż inne materiały. Właśnie dlatego błędem jest przygotowanie standardowych konstrukcji pod dachówkę lub blachodachówkę, a nie takich przeznaczonych pod płytę. Aby najlepiej zaplanować budowę tarasu, najlepiej udać się do profesjonalnego konstruktora, który wyliczy wszystkie niezbędne dane do budowy. Pod uwagę bierze się udźwig śniegu, porywy wiatru oraz inne czynniki. Jeśli budowany przy Twoim domu taras ma mieć ponad 4 metry długości, krokwie o przekroju 4,5 cm to zdecydowanie za mało.
Wymiary krokwi pod zadaszenie z poliwęglanu
Minimalna wielkość krokwi to przekrój o wymiarach 6×12 cm. Wymiary te w głównej mierze zależą od gabarytów tarasu, natomiast im większe krokwie, tym lepiej oraz bezpieczniej. Dla 5-metrowego tarasu sugerujemy wybranie krokwi 8×16 cm. Z czego wynika potrzeba zastosowania tak dużych belek podpierających zadaszenie? Wpływają na to dwa czynniki. Pierwszym z nich jest trudna do przewidzenia ilość śniegu, który zimą może obciążyć daszek. Szerokie krokwie zapewniają wsparcie poliwęglanowi, który nie pęka pod naporem opadu. Drugą przyczyną jest krzywizna ściany domu. Odpowiednio szerokie krokwie pozwalają zniwelować krzywiznę widoczną pomiędzy domem a konstrukcją. 6 cm to zdecydowanie za mało, by móc osiągnąć zamierzony cel.
Listwa dociskowa na każdej krokwi czy niekoniecznie
Klienci często pytają nas, czy listwa dociskowa musi znaleźć się na każdej krokwi. Zawsze odpowiadamy zgodnie z prawdą aby cieszyć się tarasem przez długie lata, należy zadbać o to, by listwa połączyła ze sobą dwie płyty, jak również aby przymocować je do istniejącej konstrukcji. Nie radzimy wiercić w samych płytach bez przytwierdzania do nich listwy wpłynie to na skrócenie żywotności poliwęglanu oraz pogorszenie jego estetyki. Zanim zbudujesz swój wymarzony taras, odwiedź naszą siedzibę w Poznaniu, aby uzyskać wszelkie wskazówki niezbędne do prawidłowego montażu zadaszenia z poliwęglanu.