Jakie zastosowania ma plexi?

Jakie zastosowania ma plexi?

Plexi, czyli polimetakrylan metylu, znane jest też jako szkło akrylowe lub organiczne. To materiał towarzyszący ludzkości od prawie stu lat, znajdujący szerokie zastosowanie w bardzo wielu miejscach: od sklepów, poprzez poczty i urzędy, aż po domy oraz mieszkania, gdzie służy jako budulec estetycznych i funkcjonalnych elementów wystroju. To bardzo dobra alternatywa dla klasycznego szkła: jest od niego o wiele tańsza i lżejsza, a przy tym wielokrotnie wytrzymalsza. Charakteryzuje się też doskonałą przezroczystością, idealnie przepuszczającą światło, nie zniekształcając barw. Możliwe jest też zastosowanie plexi kolorowego lub matowego, a nawet nadanie mu właściwości lustra.

Ważną cechą tego materiału jest łatwość z jaką poddaje się go obróbce. Można zamówić pleksi na wymiar, a także nadać mu niemal każdy wymarzony kształt. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenia z niego praktycznie dowolnych elementów: od szyb, poprzez ścianki działowe i półki, aż po drobne ozdoby.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się plexi?

W ostatnim czasie jednym z najpowszechniejszych zastosowań plexi jest tworzenie z niego osłon chroniących przed bezpośrednim kontaktem z klientem. Wykorzystywane było w tym celu od dawna, między innymi w urzędach i na pocztach, ale aktualnie używane jest powszechnie także w innych miejscach, jak sklepy oraz taksówki. Często używa się go również do tworzenia stoisk reklamowych i stojaków służących do eksponowania towarów. Wytrzymałość, różnorodne kolory i kształty, a także możliwość dowolnego ozdobienia czynią z niego idealny materiał do takiego zastosowania.

Bardzo dobrze nadaje się na ściankę działową. Tworzy się też z niego ramki na zdjęcia i różnorodne ozdoby, a także półki i inne elementy wystroju. Może zostać użyte w kabinie prysznicowej lub dekoracyjnym panelu w łazience oraz w kuchni. W praktyce zastosowanie plexi jest niemal nieskończone – sprawdza się wszędzie tam, gdzie pragnie się użyć gładkiego, wytrzymałego tworzywa lub sprawdzonego zamiennika szkła. Jego wadą jest jednak łatwopalność, która ogranicza jego przydatność w niektórych sytuacjach. Niepalną alternatywą dla plexi jest poliwęglan lity.

Podobne wpisy