Czy dach z poliwęglanu to dobry pomysł? Wady i zalety

Czy dach z poliwęglanu to dobry pomysł? Wady i zalety

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonały sposób na relaks, a największy spokój przynosi wówczas, gdy odpoczywa się na przydomowym tarasie lub we własnym ogrodzie, nie będąc niepokojonym przez absolutnie nikogo. Niestety, polska pogoda jest bardzo nieprzewidywalna – normą są nagle pojawiające się deszcze, a także dni, w których słońce grzeje z ogromną siłą, czyniąc odpoczynek o wiele mniej przyjemnym. Co więcej, opady mogą mieć bardzo zły wpływ na meble ogrodowe. Rozwiązaniem tych problemów jest funkcjonalne zadaszenie, przykrywające taras, altankę lub inny fragment przestrzeni, tworząc komfortowe miejsce do relaksu. Można wykonać je z różnych materiałów, ale wyjątkową popularnością cieszy się poliwęglan: komorowy lub lity.

Dlaczego warto wybrać zadaszenie z poliwęglanu?

Poliwęglan w wersji przezroczystej to tworzywo sztuczne, na pierwszy rzut oka przypominające nieco szkło. Stanowi dla niego doskonałą alternatywę: podobnie przepuszcza światło, delikatnie je rozpraszając, ale zachowując jego pozytywne właściwości (jeśli jednak pragnie się większego cienia, można wybrać wersję dymioną lub mleczną/opalową, przez którą światło przenikać będzie słabiej). Jest to jednak tworzywo znacznie od szkła wytrzymalsze. Wykazuje odporność na wstrząsy i uderzenia, a także na silne podmuchy wiatru. Opady również nie stanowią dla niego zagrożenia, tak samo jak zalegający śnieg. Radzi sobie bardzo dobrze zarówno w bardzo niskich, jak i niezwykle wysokich temperaturach. Wszystko to sprawia, że dach z poliwęglanu zachowuje swoje właściwości przez długie lata.

Jego estetyczny wygląd sprawia, że bardzo łatwo dobrać go do dowolnego domu lub ogrodu. Pomagają w tym różne wersje kolorystyczne, a także łatwość, z którą poliwęglanowi nadaje się różnorodne kształty. Tworzywo to jest również stosunkowo niedrogie oraz bardzo lekkie, co zmniejsza koszty montażu i zwiększa jego bezpieczeństwo. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do szkła poliwęglan nie rozbija się na ostre fragmenty i nie stanowi zagrożenia po uszkodzeniu.

Jakie wady ma dach z poliwęglanu?

Zadaszenie z poliwęglanu nie ma zbyt wielu wad. Dla niektórych osób może być taką jego transparentność, jednak tę można w sporym stopniu ograniczyć, dobierając odpowiednią wersję materiału.

Podobne wpisy