Urna, mównica, kieszeń na ulotki - co można jeszcze wykonać z plexi

Urna, mównica, kieszeń na ulotki – co można jeszcze wykonać z plexi?

Plexi to przezroczyste tworzywo, które współcześnie coraz częściej zastępuje szkło. Przemawia za tym przede wszystkim jego lekkość i o wiele wyższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Dużym atutem tego materiału jest też jego termoplastyczność, która odpowiada m.in. za łatwość obróbki. Ponadto plexi ma dobre właściwości izolacyjne oraz nie wymaga szczególnej konserwacji. Jest łatwa w czyszczeniu i nie żółknie wraz z upływem czasu. Ze względu na swoje liczne właściwości plexi znajduje zastosowanie w wielu branżach. O tym, co można wykonać z tego tworzywa, piszemy poniżej.

Do czego wykorzystuje się plexi?

Plexi znajduje najszczersze zastosowanie w handlu i branży reklamowej. Tworzywo to wykorzystuje się do produkcji regałów ekspozycyjnych, kieszeni na ulotki oraz stojaków na materiały reklamowe lub drobne produkty. Poza tym z plexi produkuje się również gabloty, tablice informacyjne oraz litery-loga reklamowe. Podczas pandemii koronawirusa materiał ten na szeroką skalę zaczęto wykorzystywać do produkcji osłon na lady i biurka oddzielających sprzedawców od klientów w sklepach oraz wydzielających przestrzenie w innych miejscach publicznych. Oprócz tego z plexi tworzy się również mównice i urny wyborcze.

Płyty plexi wykorzystuje się także w branży budowlanej np. do tworzenia wytrzymałych zadaszeń tarasów i balkonów czy też przy docieplaniu stolarki okiennej. Często wykonuje się z nich również ekrany akustyczne, które umieszczone przy drogach, izolują mieszkańców od uciążliwego hałasu. Ponadto plexi sprawdza się w produkcji osłon sprzętów elektronicznych oraz maszyn. Poza tym z tego materiału wytwarza się też artykuły dekoracyjne takie jak np. osłony w antyramach, lampki LED, kasetony, ramki na zdjęcia, napisy na ściany, klosze na lampy czy ozdoby świąteczne. Z plexi produkuje się też organizery na biurka, które ułatwiają przechowywanie i segregację dokumentów lub innych artykułów biurowych.

Podobne wpisy