W jakich materiałach możliwe jest wycinanie laserem? Do jakiej grubości?

W jakich materiałach możliwe jest wycinanie laserem? Do jakiej grubości?

W jakich materiałach możliwe jest wycinanie laserem? Do jakiej grubości?

Laser to doskonałe i powszechnie używane narzędzie do dokonywania cięć w różnorodnych materiałach. Jest szybkie, wydajne, bardzo precyzyjne i nie pozostawia zniekształceń ani innych nieestetycznych śladów na obrabianym obiekcie. Doskonale sprawdza się w masowej produkcji, gdzie liczy się szybkość z zachowaniem dużej dokładności, ale również przy szczegółowej obróbce pojedynczych elementów. Za pomocą lasera można ciąć materiały, wycinać z nich różne kształty, a także grawerować je wszelkiego rodzaju wzorami, napisami oraz symbolami. Niestety, nie wszystkie obiekty nadają się do takiej obróbki. W przypadku niektórych jest ona również bardzo niebezpieczna.

Jakie materiały można ciąć laserem?

Laser bardzo dobrze radzi sobie z większością rodzajów drewna, również w formie przetworzonej, na przykład, sklejek i płyty – dzięki temu z powodzeniem wykorzystuje się go w przemyśle meblarskim oraz do wykonywania drewnianych ozdób. Bez problemu tnie również niemal wszystkie tworzywa sztuczne, takie jak na przykład plexi. Niestety niektóre z nich, na przykład PVC, wydzielają podczas tego procesu szkodliwe substancje, co czyni go trudnym i niebezpiecznym. Poliwęglan lity także nie nadaje się do cięcia laserowego, ponieważ się topi.

W naszej firmie wykonujemy cięcie laserem w Poznaniu. Usługa dotyczy różnych materiałów, a w przypadku opisanych wyżej przypadków, w których proces ten jest zbyt groźny dla sprzętu i zdrowia pracowników, polecamy inne stosowane przez nas metody obróbki, na przykład niezwykle skuteczne frezowanie CNC.