Akcesoria do montażu poliwęglanu - w co musisz się wyposażyć, aby prawidłowo połączyć płyty poliwęglanowe

Akcesoria do montażu poliwęglanu – w co musisz się wyposażyć, aby prawidłowo połączyć płyty poliwęglanowe?

Poliwęglan jest materiałem, który ze względu na swoje właściwości mechaniczne, termiczne i optyczne w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością w szeroko pojętym budownictwie i nie tylko. Wykorzystywany jest on do produkcji płyt, z których z kolei stworzyć można różnego rodzaju zadaszenia, osłony, a także ściany czy szklarnie.

Aby jednak konstrukcje poliwęglanowe zachwycały trwałością, odpornością na uszkodzenia i nienagannym wyglądem na długi czas, kluczowy jest prawidłowy montaż płyt poliwęglanowych. Do niego niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich akcesoriów do poliwęglanu umożliwiających połączenie i zabezpieczenie materiału. W co należy się wyposażyć? O tym w dalszej części wpisu.

Poliwęglan – alternatywa dla szkła

W ostatnich czasie możemy zauważyć pewien trend – mianowicie konstrukcje, które niegdyś powstawały głównie ze szkła, dziś produkowane są z poliwęglanu. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim świetnymi właściwościami tego materiału, który w porównaniu ze wspomnianym szkłem, jest lżejszy, odporniejszy na uderzenia oraz uszkodzenia, a także o wiele łatwiejszy w obróbce – jest to tworzywo, które możemy m.in. przycinać, zginać, frezować czy kleić.

Prawidłowy montaż, czyli klucz do trwałości płyt poliwęglanowych na lata

Aby wykorzystać wszystkie zalety płyt poliwęglanowych, należy dużą uwagę poświęcić samemu montażowi poliwęglanu. To właśnie od prawidłowego połączenia oraz zabezpieczenia zależy, czy powstała konstrukcja będzie cechować się trwałością na długi czas, zachwycając jednocześnie nienagannym wyglądem. Połączenie i zabezpieczenie płyt z poliwęglanu powinno odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów montażowych zapewniających wspomnianą trwałość, a także stabilność konstrukcji poliwęglanowej.

Akcesoria do montażu poliwęglanu – lista niezbędnych przyborów

Przejdźmy do sedna artykułu, czyli tego, w co należy się wyposażyć, by móc w prawidłowy sposób połączyć ze sobą płyty poliwęglanowe, z których z kolei stworzymy wymarzoną konstrukcję. Na rynku dostępne są specjalistyczne akcesoria do poliwęglanu, bez których nie ma mowy o udanej operacji. Poniżej lista niezbędnych przyborów, o których powinien pomyśleć każdy, kto decyduje się na pracę z powierzchniami poliwęglanowymi.

Profil górny dociskowy

Dociskowy profil górny musi znaleźć się w każdej krokwi. Ma on dwa zadania: po pierwsze – łączy płytę z płytą, a po drugie – dociska poprzez śruby poliwęglan do konstrukcji. Dzięki niemu płyty utrzymywane są w odpowiedniej pozycji – zapobiega on przesuwaniu się ich pod wpływem czynników zewnętrznych. Górny profil dociskowy umieszcza się na końcu płyty, gdzie łączy się z dolnym profilem.

Profil F

Jego zadaniem jest ochrona taśmy nałożonej na komory poliwęglanu. Można powiedzieć, że odpowiada on za szczelność płyt poliwęglanowych, chroniąc je przed wniknięciem wody czy wilgoci do ich wnętrza, co mogłoby poskutkować szybką degradacją materiału. Profil F zamykający najczęściej wykonany jest z aluminium bądź tworzywa sztucznego.

Taśmy zabezpieczające

Jak sama nazwa wskazuje – taśmy służą do zabezpieczenia płyt poliwęglanowych. Występują one w dwóch rodzajach: taśmy pełne oraz paroprzepuszczalne.

  • Taśmy pełne montowane są na krawędzie poliwęglanu ZAWSZE od góry. Zamykają one w sposób całkowity połączenia między płytami, co z kolei zapewnia im maksymalną szczelność. Dzięki temu do ich wnętrza nie mogą przedostawać się zanieczyszczenia w postaci pyłu, a także wilgoć.
  • Taśmy paroprzepuszczalne z kolei nie zapewniają całkowitego zamknięcia komór – pozwalają one bowiem na przepływ pary wodnej wychodzącej z wnętrza poliwęglanu na zewnątrz. Choć przepuszczają parę wodną, są skuteczne w zatrzymywaniu wody oraz osadów do wnętrza konstrukcji

Uszczelki

Mowa tutaj o:

  • uszczelce do profilu górnego – zapobiega ona przeciekom,
  • uszczelce nakrokwiowej – nakłada się ją na każdą krokiew przed położeniem poliwęglanu; amortyzuje ona naprężenia powstałe na skutek rozszerzania i kurczenia materiału.

Śruby i nakrętki

Stosuje się je do łączenia profili aluminiowych, a także mocowania płyt (konstrukcje dachowe i ścienne).

Wkręty i kątowniki

Wkręty wykorzystywane są do mocowania profili aluminiowych. Posiadają specjalny gwint, który zapobiega uszkodzeniu płyt w czasie montażu. Dzięki kątownikom z kolei możliwe jest łączenie profili pod kątem prostym, co umożliwia precyzyjne łączyć płyty poliwęglanowe nawet w trudno dostępnych miejscach.

Płyty poliwęglanowe najwyższej jakości – PlexArt

Wiesz już, co jest potrzebne, żeby prawidłowo przymocować, a także zabezpieczyć poliwęglan w czasie montażu. Jeżeli przeczytałeś dzisiejszy wpis, wiesz również, czym wyróżnia się ten materiał. Mając tę świadomość, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w płyty poliwęglanowe i stworzyć konstrukcję, która z powodzeniem posłuży przez wiele długich lat – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o warunkach domowych, czy przemysłowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem najwyższej jakości płyt poliwęglanowychodwiedź stronę plexart.com.pl. Znajdziesz tam również kompletne akcesoria do montażu poliwęglanu i nie tylko. Co więcej, jeśli uznasz, że zamontowanie płyt przerasta Twoje możliwości lub po prostu – nie masz do tego odpowiednich narzędzi i czasu – taką usługę możesz zlecić naszej firmie. Z chęcią pomożemy stworzyć coś wyjątkowego, co będzie zachwycało trwałością i pięknym wyglądem przez wiele długich lat.

Co więcej, PlexiArt to firma, która może przeprowadzić dla Ciebie szeroko pojętą obróbkę poliwęglanu. Zapraszamy!

Podobne wpisy