Czy plexi to materiał przystosowany do gięcia?

Czy plexi to materiał przystosowany do gięcia?

Plexi jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Znane jest również pod nazwą szkło akrylowe, pleksiglas czy pleksa. Ten materiał charakteryzuje się wysoką przezroczystością, wytrzymałością na uderzenia czy pęknięcia, a także stosunkowo łatwą obróbką. Elementy wykonane z plexi można spotkać w praktycznie każdym miejscu. Stojaki na ulotki, pojemniki na pieczywo w sklepie, półki na dokumenty i wiele innych przedmiotów wykonuje się właśnie ze szkła akrylowego.

Czy plexi można formować poprzez gięcie?

Jedną z wymienionych cech charakterystycznych plexi jest łatwość formowania. Co za tym idzie, gięcie tego materiału jest jak najbardziej możliwe. Ten rodzaj obróbki pozwala na stworzenie dowolnego kształtu z płaskiej płyty. Należy jednak pamiętać, że wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Samodzielna próba wyginania plexi z pewnością nie da tak estetycznego efektu, jak gięcie plexi wykonane przez profesjonalną firmę, wykorzystującą nowoczesne urządzenia zwane giętarkami.

Dużą zaletą tego materiału jest to, że przed gięciem nie ma potrzeby nafrezowywania. Bezproblemowe wyginanie plexi jest możliwe, jeżeli jej grubość nie przekracza 10 milimetrów. W przypadku grubszych elementów konieczne jest wykonanie testów. W warunkach przemysłowych możliwe jest zautomatyzowanie procesu gięcia, co pozwala na formowanie dużej ilości elementów w krótkim czasie.

Sam proces gięcia wykonuje się poprzez podgrzanie materiału do odpowiedniej temperatury, dopasowanej do grubości materiału. Dzięki podgrzaniu szkło akrylowe staje się plastyczne, a co za tym idzie – nie pęka podczas gięcia. Po wystygnięciu wygięty element zachowuje nadany mu kształt. Profesjonalne wykonane gięcie plexi nie wpływa negatywnie na trwałość tego materiału, a pozwala na osiągnięcie wymaganego kształtu płyty z zachowaniem estetyki i przezroczystości tego materiału.

Gięta plexi wykorzystywana jest powszechnie w branży marketingowej. Z tego materiału powstają stojaki na ulotki, kieszenie i foldery. Często wykorzystuje się je do produkcji obudów do maszyn, mównic czy różnego rodzaju skarbon i urn. Z plexi wykonywane są także osłony, pojemniki oraz stojaki na wizytówki czy plakietki.

Podobne wpisy