Czym ciąć plexi?

Czym ciąć plexi?

Plexi, inaczej szkło akrylowe, jest tworzywem sztucznym o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Ze względu na wysoką odporność na uderzenia i pęknięcia, a przede wszystkim na właściwości termoplastyczne, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie lub w branży reklamowej. Stanowi również ciekawą i dużo tańszą alternatywę dla szkła. Zaskakujące może być jednak to, że plexi jest stosunkowo proste w obróbce. Można je dowolnie frezować, grawerować, czy przycinać. Wszystko w zależności od naszych potrzeb. Jednak czym ciąć plexi, aby uzyskać jak najlepsze efekty cięcia? Poniżej przedstawimy najpopularniejsze metody cięcia plexi.

Cięcie plexi laserem

Czym ciąć plexi? Jedną z najprecyzyjniejszych metod będzie użycie plotera laserowego. Ostatnimi czasy to bardzo popularna metoda obróbki. Cały proces jest zaprogramowany cyfrowo. Dzięki temu mamy stuprocentową gwarancję powtarzalności, nawet tych bardziej skomplikowanych kształtów. Precyzyjne cięcia wzorów w szczególności cenione jest w branży dekoratorskiej. Cięcie laserem plexi daje nam wysoką jakość i precyzję obróbki. Wszystkie uzyskane krawędzie są czyste, gładkie i z połyskiem. Nie wymagają żadnej dodatkowej poprawy.

Cięcie plexi wyrzynarką

Szeroki wybór ostrzy jest jedną z największych zalet wyrzynarki. Jednak do cięcia plexi najlepiej sprawdzą się ostrza z drobnymi zębami. Wyrzynarka powinna być przeznaczona do cięcia tworzyw sztucznych, ponieważ pracuje na niskich obrotach. Duża prędkość może spowodować odpryski i uszkodzenia płyty. Niestety, ustawienie zbyt niskich obrotów również może niekorzystnie wpłynąć na jakość obrabianego materiału. Doprowadzimy wtedy do tego, że krawędzie plexi zaczną się topić. Dlatego, kiedy nie jesteśmy jeszcze wprawieni pracą z wyrzynarką, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie wcześniejszych prób. Dzięki temu poprawienie ustawimy wszystkie parametry przed cięciem docelowego materiału i unikniemy niepożądanych niespodzianek. Wyrzynarka idealnie sprawdzi się w przypadku cięcia grubszych płyt plexi.

Cięcie plexi piłą tarczową

Kolejną metodą jest użycie piły tarczowej. Przede wszystkim pozwala ona na cięcie bardzo grubych płyt. Podczas pracy z tym urządzeniem, zawsze powinniśmy pamiętać o unieruchomieniu materiału, w celu jego niepożądanego przesunięcia. Ważnym czynnikiem, który będzie gwarantował wysoką jakość cięcia jest również ustawienie maksymalnych obrotów piły. Powinny one wynosić około 8 tys. obrotów na minutę. Przy wyborze tarczy należy zwrócić uwagę na ilość i jakość zębów. Sprawdzą się te, które mają drobniejsze ostrza.

Cięcie plexi nożem

Najbardziej dostępną i najprostszą metodą wycinania w plexi są noże. Opcjonalnie można wykorzystać nóż termiczny. Wysoka temperatura ułatwi prace nad materiałem. Ich wadą jest jednak możliwość cięcia tylko cienkich płyt plexi.

O czym pamiętać podczas cięcia plexi?

Plexi jest materiałem wszechstronnym, wykorzystywanym w różnych dziedzinach przemysłu. W zależności od jego rodzaju plexi i skomplikowania projektu, musimy dobrać odpowiedni sprzęt, aby uzyskać odpowiednią jakość cięcia. Do profesjonalnej obróbki wykorzystujemy przede wszystkim ploter laserowy, który umożliwia nam precyzyjne, bardzo szczegółowe cięcie. Sprawdzi się on zarówno z cienkimi jak i grubszymi płytami plexi. Proste prace możemy wykonać w domu za pomocą noża, czy wyrzynarki. Niezależnie od metody cięcia, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Podczas pracy z wyrzynarką, nożem lub piłą tarczową warto założyć ochronne okulary, rękawice, czy odpowiednie ubranie robocze.

Podobne wpisy