Jakie narzędzia są niezbędne do frezowania pleksi?

Jakie narzędzia są niezbędne do frezowania pleksi?

Jednym z popularniejszych zamienników szkła jest plexi. To przezroczyste tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu. Wyróżnia się przede wszystkim sztywnością, odpornością na działanie warunków atmosferycznych i żółknięcie. Z uwagi na dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej pleksa cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie jeżeli chodzi o produkcję elementów dekoracyjnych czy reklamowych. Co więcej, tworzywo można dowolnie modyfikować. Mowa tutaj między innymi o frezowaniu. Jaki sprzęt jest do tego niezbędny?

Czym się charakteryzuje frezarka CNC do cięcia plexi?

Z uwagi na to, że pleksa jest tworzywem o wszechstronnym zastosowaniu, często zdarza się tak, że konieczne jest jej obrobienie przed produkcją mebli z plexi, urn, półek itd. Maszyną do pracy na płytach pleksi jest frezarka CNC. Jest to wysokiej klasy obrabiarka, dzięki której można precyzyjnie obrabiać skrawaniem. Nowoczesne urządzenia wyróżniają się niezwykłą dokładnością, a do tego można je wyposażać w różne frezy. W zależności od potrzeb i ustawienia parametrów frezarki można otrzymywać różne krawędzie – matowe, błyszczące, gładkie czy lekko chropowate. Firma PlexArt posiada w swojej ofercie dwie maszyny CNC o różnych polach pracy. Pierwsza ma 2100×3100 mm, druga ma 2100×4100 mm.

Czym jest laser i ploter laserowy?

Aby otrzymać precyzyjnie obrobione tworzywo, niezbędne jest wykorzystanie profesjonalnych narzędzi, właśnie dlatego do obróbki plexi wykorzystywany jest również laser. Dobrej jakości urządzenie pozwala na nadanie pleksie dowolnego wymiaru i kształtu, a także wycinanie otworów czy wzorów. Co więcej, dzięki laserowi można również tworzyć grawery w obrabianym tworzywie.

Ploter laserowy jest z kolei urządzeniem, które podczas pracy wykorzystuje pojedynczą wiązkę lasera, którą można zarówno przecinać plexi, jak i wycinać kształty czy grawerować. Stosując ploter laserowy, można regulować ustawienia głowicy i zmieniać prędkość pracy maszyny. Operator urządzenia ma wiele możliwości, jeżeli chodzi o głębokość czy szerokość nacięcia. Dzięki temu może uzyskać elementy o dowolnych kształtach, które będą się wyróżniać precyzją i estetyką wykonania. Warto również wspomnieć, że frezowanie plexi do metoda obróbki, która gwarantuje bardzo dużą dokładność oraz wysoką jakość frezowanych krawędzi.

Podobne wpisy