Jak nie montować płyt z poliwęglanu

Jak nie montować płyt z poliwęglanu?

Poliwęglan jest tworzywem o bardzo dobrych właściwościach. Charakteryzuje się sporą odpornością mechaniczną i estetyką. Jest łatwy w obróbce, lekki, odporny na działanie zmiennych temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jego zastosowanie zapewnia wspaniałą termoizolacyjność, wysoką przepuszczalność światła oraz łatwość montażu i formowania. Z tego tytułu bardzo często płyty z tego tworzywa wykorzystuje się do wykonywania różnego rodzaju zadaszeń czy tarasów. Niestety, źle zamontowany szybkiemu zniszczeniu, mimo swojej wysokiej trwałości.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu płyt z poliwęglanu?

Pierwszym, karygodnym błędem, którego popełnienie świadczy o braku wiedzy i doświadczenia montażysty, jest montowanie płyt za pomocą śrub, bez zastosowania listew dociskowych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy śruby wkręcane są od góry. Płyty poliwęglanowe zamontowane w taki sposób mogą zostać podniesione przez wiatr, co będzie skutkować wyłamaniem śrub i oderwaniem płyty. Aby tego uniknąć, konieczne jest stosowanie listew dociskowych górnych, które zabezpieczą zamontowane płyty przed zerwaniem.

Dużym błędem podczas mocowania tego rodzaju materiałów jest zbyt ciasne ułożenie. Przykręcenie płyty przy płycie utrudnia rozszerzanie i kurczenie się płyt podczas zmian temperatur, a to z kolei może doprowadzić do wybrzuszeń i pęknięć. Podobnie wygląda sytuacja z za mocno przykręconymi śrubami. Pozostawienie odpowiednich przerw dylatacyjnych, umożliwiających pracę materiału i ich uszczelnienie pozwoli na stworzenie trwałego, szczelnego zadaszenia.

Płyt poliwęglanowych komorowych nie powinno montować się bez odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi. Mogłoby to prowadzić do osiadania we wnętrzu komór kurzu, zanieczyszczeń i różnego rodzaju drobnoustrojów. Błędem jest również montowanie płyt poliwęglanowych bez zwracania uwagi na przebieg komór. To powoduje osadzanie się we wnętrzu pary wodnej i skroplin, bez możliwości wypłynięcia poza krawędź zadaszenia. Aby tego uniknąć, należy montować płyty z kanałami ustawionymi pionowo.

Podobne wpisy