Jak technologia CNC wpłynęła na procesy frezowania?

Jak technologia CNC wpłynęła na procesy frezowania?

Jedną z metod, która coraz bardziej zyskuje na popularności w temacie obróbki materiałowej, jest wykorzystanie technologii CNC. Ten sposób obróbki materiałów wyparł znane wcześniej rozwiązania z uwagi na możliwość szybkiego stworzenia dowolnych kształtów czy elementów. Jakie są zalety wykorzystania technologii CNC w procesie frezowania i dlaczego ta metoda jest lepsza od innych?

Na czym polega frezowanie CNC i czym się różni od innych metod?

Frezowanie przy zastosowaniu technologii CNC coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest stosowane na przykład podczas produkcji płyt plexi. Proces frezowania nie jest skomplikowany – polega na usunięciu takiej ilości materiału, aby otrzymać konkretną wielkość, kształt albo właściwości powierzchni. Podczas frezowania tą metodą wykorzystywane są centra frezarskie albo frezarki. Taka metoda obróbki materiałów wyróżnia się na tle stosowania tokarek albo szlifierek przede wszystkim tym, że pozwala na uzyskanie precyzyjnego efektu w prosty sposób, ponieważ obrabiany materiał jest nieruchomy.

Co technologia CNC zmieniła w procesie frezowania?

Odkąd technologia CNC jest wykorzystywana w zakładach przemysłowych, frezowanie plexi czy innych materiałów jest prostsze i szybsze. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki temu, że sterowanie maszyną polega na zaprogramowaniu komputera, w związku z czym ręczna praca ogranicza się tylko do tego. Co więcej, dzięki frezowaniu CNC można otrzymać wiele identycznych produktów w krótkim czasie. W praktyce oznacza to, że wydajność przedsiębiorstw wzrosła, a koszty się zmniejszyły.

Należy również podkreślić, że obróbka przy wykorzystaniu technologii CNC nie wymaga zastosowania dodatkowych materiałów, a dodatkowo w całym procesie powstają niewielkie ilości odpadów. To również ograniczenie wykorzystywania dodatkowych narzędzi czy maszyn oraz wspomnianej pracy ręcznej, więc przedsiębiorcy mogą wykorzystać wolną przestrzeń do wykonywania innych zadań albo zainwestować w większą liczbę frezarek i centr frezarskich.

Podobne wpisy