Frezowanie CNC poliwęglanu litego i komorowego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Frezowanie CNC poliwęglanu litego i komorowego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Co łączy zadaszenia, szklarnie i ściany? Między innymi to, że mogą być wykonane z płyt poliwęglanowych, czyli tworzyw sztucznych o doskonałych parametrach technicznych. Sam poliwęglan jest termoplastycznym materiałem, który z powodzeniem można poddać różnego rodzaju obróbce jak np. frezowaniu za pomocą frezarki CNC. Usługi tego typu z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno u przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. W dzisiejszym wpisie pragniemy omówić najważniejsze kwestie dotyczące usług frezowania CNC poliwęglanu i pokazać, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu obróbka tego tworzywa. Zapraszamy do dalszej lektury!

Co warto wiedzieć o poliwęglanie?

Zanim pomówimy o frezowaniu poliwęglanu, odpowiedzmy sobie, czym tak właściwie jest to tworzywo i czym się charakteryzuje.

Jest to materiał składający się z polimerów (estry kwasu węglowego), które nadają mu niebywałej trwałości, udarności, a także termoplastyczności. Właściwości te sprawiają, że tworzywo jest „wdzięczne” w obróbce w postaci cięcia, gięcia czy frezowania CNC, o którym rozmawiamy w dzisiejszym artykule. Wszelkie prace mające na celu nadać płytom poliwęglanowym odpowiedni kształt, rozmiar, grubość czy zdobienie pozwalają tworzyć wyroby poliwęglanowe, z którymi możemy spotkać się na co dzień, czego dobrym przykładem są szklarnie z poliwęglanu.

Przykład szklarni z poliwęglanu komorowego wykonanej przez naszą firmę.

Frezowanie poliwęglanu litego i komorowego – to możliwe!

Jak wspomnieliśmy – poliwęglan jest wdzięcznym materiałem, którego bez obaw możemy poddać takiej obróbce jak frezowanie. Kontakt frezu z elementami poliwęglanowymi nie powoduje w żadnym wypadku uszkodzeń w strukturze materiału ze względu na wspomniane wcześniej właściwości – jest on na tyle wytrzymały, że nie ma szans na to, by powstały na nim pęknięcia czy innego rodzaju ubytki. Tak jest zarówno w przypadku frezowania CNC, jak i gięcia poliwęglanu, który odporny jest nawet na największe odkształcenia.

Wykorzystanie odpowiednich maszyn pozwala frezować tworzywo dokładnie tak, jak życzy sobie tego klient, zachowując przy tym nienaganny wygląd materiału. Jak to możliwe? Sekret tkwi w komputerowym sterowaniu urządzeniami numerycznymi, czyli CNC.

Frezowanie CNC w pigułce

CNC (Computerized Numerical Control) to rozwiązanie, które od lat wykorzystywane jest w szeroko pojętym przemyśle. Nic w tym dziwnego – układ sterowania numerycznego pozwala zaprogramować konkretne maszyny jak np. frezarka CNC, tak, by pracowały niezwykle wydajnie: szybko, precyzyjnie i powtarzalnie. I właśnie to są główne powody, dla których obecnie usługi frezowania poliwęglanu (i innych tworzyw jak np. plexi) cieszą się taką popularnością. Dzięki nim bowiem firma zajmująca się obróbką może w krótkim czasie stworzyć bardzo dużą ilość wyrobów dla klientów, którzy doceniają tempo realizacji projektu, a także wysoką jakość powstających produktów. Sam proces frezowania opiera się na wykorzystaniu ruchu obrotowego generowanego przez frezarkę CNC, która z dużą prędkością i dokładnością tnie materiał, tworząc na nim pożądany wzór oraz kształt.

Frezowanie poliwęglanu litego za pomocą frezarki CNC.

Poliwęglan – frezowanie sposobem na nadanie wyrobom dekoracyjnego charakteru

Co daje frezowanie powierzchni poliwęglanowych? Za pomocą frezarki CNC jesteśmy w stanie uzyskać tak naprawdę dowolny kształt w strukturze poliwęglanu, nadając mu tym samym unikalnego, można nawet rzec – reklamowego charakteru. Dlaczego? To proste – na podstawie przesłanego projektu możemy zaprogramować urządzenie tak, by wycinało dokładnie tak, jak tego chcemy – począwszy od prostego zarysu, po zwykły napis przez logo np. firmy, ale nie tylko. Praca maszyny z kolei zapewnia maksymalną precyzję, przez co nawet najmniejsze detale cechują się nienaganną formą, podnosząc tym samym walory wizualne całego wyrobu poliwęglanowego.

Ile kosztuje usługa frezowania? To zależy

Jednym z często zadawanych pytań jest to, ile kosztuje frezowanie CNC w poliwęglanie. Warto jednak być świadomym, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wpływ na łączną cenę usługi ma bowiem kilka czynników takich jak:

  • grubość tworzywa (im grubszy materiał, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jego obróbkę),
  • rodzaj materiału,
  • czas pracy (wynika to m.in. ze wspomnianej grubości tworzywa, a także stopnia skomplikowania projektu; każda rozpoczęta roboczogodzina to dodatkowy koszt),
  • wielkość zamówienia (im większe zamówienie, tym cena jest niższa, choć oczywiście jest to kwestia umowna między klientem a firmą),
  • pożądany efekt (bardzo skomplikowane realizacje mogą poskutkować wyższą ceną za usługę),
  • indywidualny cennik przedsiębiorstwa.

Profesjonalne frezowanie CNC poliwęglanu i nie tylko – skorzystaj z oferty PlexArt!

Frezowanie CNC wymaga posiadania z jednej strony specjalistycznej maszyny, a z drugiej odpowiednich umiejętności i wiedzy (operator musi wiedzieć, w jaki sposób zaprogramować frezarkę, by osiągnąć zamierzony efekt, a także nie narazić materiału na zniszczenie), dlatego też realizowane jest ono jedynie przez profesjonalistów. Masz pomysł na to, jak wykorzystać poliwęglan lub inne tworzywo sztuczne?

W takim razie rozważ ofertę PlexArt – jesteśmy przedsiębiorstwem z wieloletnim doświadczeniem w szeroko pojętej obróbce płyt z poliwęglanu komorowego, litego, szkła akrylowego i nie tylko.

Posiadamy nowoczesne zaplecze technologiczne w postaci dwóch wysokowydajnych frezarek CNC o przestrzeniach roboczych odpowiednio: 2050 x 3050 x 205 mm oraz 2050 x 4100 x 205 mm, dzięki którym jesteśmy w stanie podjąć się nawet najtrudniejszych realizacji – takie parametry zapewniają bowiem najwyższą precyzję i bezpieczeństwo w czasie frezowania struktury poliwęglanowej.

Frezarki CNC, na których pracujemy.

Obróbka poliwęglanu: dlaczego PlexArt?

Przede wszystkim ze względu na to, że w codziennej pracy korzystamy z najwyższej jakości frezarek i frezów. Co więcej, dbamy o to, by każdy wyrób wychodzący z naszej fabryki spełniał wszelkie normy jakościowe: nie dopuścimy do tego, by produkt, który trafia do klienta, miał w strukturze ubytki w postaci pęknięć, rys czy wgłębień.

Dzięki naszemu ogromnemu doświadczeniu wiemy, jak pracować, by klient nie musiał długo czekać na realizację projektu. Działamy zgodnie z tym, co otrzymujemy w projekcie, dzięki czemu jesteśmy w stanie w 100% spełnić oczekiwania każdej osoby.

Zobacz, jak pracujemy!

Poniżej kilka zdjęć naszych wyrobów, a także filmik przedstawiający proces frezowania poliwęglanu w naszej firmie.

Obudowa maszyny z poliwęglanu.

obudowa maszyny z poliwęglanu

Sejf z poliwęglanu.

sejf z poliwęglanu

Osłona maszyny przemysłowej z poliwęglanu litego.

osłona maszyny z poliwęglanu litego

Jesteś zainteresowany? W takim razie zapraszamy do kontaktu! Oprócz usług frezowania oferujemy również m.in. cięcie poliwęglanu, gięcie płyt poliwęglanowych oraz innych tworzyw sztucznych.

Ile kosztuje frezowanie CNC poliwęglanu w PlexArt?

Każda roboczogodzina to koszt 240,00 zł netto.

W jakie postaci jest frezowany poliwęglan?

Najczęściej w postaci płyt lub krążków.

Czy frezowanie może spowodować pęknięcia w strukturze materiału?

Nie.

Czy możliwe jest wykonanie wycięcia na pełnej głębokości płyty?

Tak. W przypadku grubszych warstw frezarka wykonuje kilkukrotny przejazd przez te same ścieżki, aby finalnie dojść do pożądanej głębokości.

Podobne wpisy