Przegrody z poliwęglanu: w taksówkach, pojazdach uprzywilejowanych, a także samochodach driftujących
Poliwęglan to rodzaj tworzywa sztucznego, które wyróżnia się wysoką wytrzymałością i elastycznością. Ze względu na swoje właściwości oraz przezroczystą strukturę coraz częściej wykorzystuje się go jako zamiennik tradycyjnego szkła. Z płyt poliwęglanowych produkuje się odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych zadaszenia oraz obudowy wszelkiego rodzaju maszyn i sprzętów elektronicznych. Dużą popularnością cieszą się też konstrukcje poliwęglanowych osłon, które służą jako bariery ochronne w hotelach, galeriach, biurach czy gabinetach lekarskich. Oprócz tych miejsc przegrody z poliwęglanu stosuje się też w taksówkach, pojazdach uprzywilejowanych, a nawet autach driftujących.
Do czego służą przegrody z poliwęglanu montowane w pojazdach?
Przegrody z poliwęglanu w samochodach stosuje się w celu wydzielania przestrzeni. Najczęściej kierowcy w ten sposób izolują się od pasażerów, jednocześnie nie tracąc z nimi bezpośredniego kontaktu. Montowanie takich zabezpieczeń w taksówkach stało się powszechne w dobie pandemii koronawirusa, w której czasie poliwęglanowe osłony stanowią fizyczną barierę uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się wirusa. W ten sposób taksówkarze chronią przed zarażeniem nie tylko siebie, ale i pasażerów. Co więcej, poza tym, że taka osłona stanowi zabezpieczenie przed przenoszeniem chorób drogą kropelkową, chroni też kierowcę przed osobami, które mogłyby przeszkadzać mu podczas jazdy.
Z tego samego powodu osłony poliwęglanowe montuje się w pojazdach uprzywilejowanych. Ich zastosowanie jest szczególnie popularne w karetkach pogotowia, w których ryzyko zarażenia się różnego rodzaju chorobami jest największe. Ponadto za zastosowaniem osłon z poliwęglanu w pojazdach uprzywilejowanych przemawia fakt, że łatwo utrzymać je w czystości. Poza tym osłony z poliwęglanu znajdują też zastosowanie w pojazdach driftujących. W ich przypadku pełnią funkcję osłon dla kierowcy przed przemieszczającymi się w czasie szybkiej jazdy przedmiotami. Ze względu na dużą wytrzymałość przegrody poliwęglanowe nie pękają pod wpływem przypadkowego uderzenia, a dodatkowo są też niepalne.