Taras, szklarnia, a może świetliki? Propozycje konstrukcji z poliwęglanu

Taras, szklarnia, a może świetliki? Propozycje konstrukcji z poliwęglanu

Poliwęglany to termoplastyczne tworzywa sztuczne, których najbardziej użytecznymi cechami są przezroczystość i wytrzymałość (znacznie większa niż w przypadku pleksiglasu). Wykorzystuje się je więc na przykład jako szyby w samolotach, batyskafach czy w kaskach kierowców wyścigowych. Wzmacnia się nimi także szklane szyby, aby uczynić je bardziej odpornymi na stłuczenia, a nawet na przestrzelenie z broni palnej. Ale poliwęglany stosowane są także do produkcji rzeczy, z których zwykli ludzie korzystają na co dzień. Przyjrzyjmy się kilku przykładom szczególnie wartym uwagi.

Szklarnie z poliwęglanu

Wspomniane wyżej cechy poliwęglanu sprawiają, że jest to świetny materiał do budowy szklarni. Szczególnie że bardzo dobrze znosi on duże różnice temperatur i zatrzymują więcej ciepła we wnętrzu szklarni niż tafle szkła, co ułatwia wegetację roślinom ciepłolubnym. Na tym atuty szklarni z poliwęglanu się nie kończą. Wspomnieć jeszcze należy o nowoczesnym i estetycznym wyglądzie, a także o łatwości w samodzielnym montażu i przenoszeniu w nowe miejsce. Szklarnie z poliwęglanu cechuje również duża żywotność, mogą spełniać swoje zadanie nawet przez 20-25 lat.

Zadaszenie tarasowe z poliwęglanu

Taras i znajdujące się na nim meble warto zabezpieczyć przed deszczem. Jednocześnie sprawiając, że nawet w trakcie opadów będzie można na nim usiąść i nie zmoknąć. I tutaj również sprawdzą się płyty z poliwęglanu. Odporne na uszkodzenia, zatrzymujące promieniowanie UV, bardzo łatwe do utrzymania w czystości. I podobnie jak to ma miejsce w przypadku szklarni, bardzo łatwe w samodzielnym montażu.

Świetliki z poliwęglanu

I jeszcze jeden ciekawy i praktyczny przykład zastosowania poliwęglanu: świetliki dachowe i przeszklenia wpuszczające do budynku dodatkowe światło, nadające jednocześnie wyjątkowego charakteru. Możliwe do umieszczenia zarówno w ogromnych obiektach, takich jak dworce kolejowe czy galerie handlowe, jak w tych znacznie mniejszych – w domach jednorodzinnych albo siedzibach małych firm.

Podobne wpisy