Czym myć pleksi?

Czym myć pleksę?

Plexi, pomimo swojej wysokiej wytrzymałości, wymaga odpowiedniej troski i zachowania ostrożności. Zrozumienie, jak właściwie się nią opiekować, utrzymywać ją w czystości i radzić sobie z ewentualnymi uszkodzeniami, jest kluczowe, aby móc cieszyć się z długiego użytkowania tego materiału. Choć jest bardziej odporny od tradycyjnego szkła, nadal może ulec zabrudzeniom i nieodwracalnym uszkodzeniom, takim jak zarysowania. Właśnie dlatego warto stosować się do praktycznych wskazówek i instrukcji dotyczących dbania o wyroby z tego materiału. Czym zatem myć plexi i jak zadbać o jego długotrwałą żywotność? Odpowiadamy!

Plexi — czyli kilka słów o tym, czym jest szkło akrylowe

Płyta pleksi jest wszechstronnym tworzywem, które cechuje bezbarwny kolor i elastyczność, ale również odporność na urazy mechaniczne i działanie szkodliwych promieni UV. Tworzywo to znalazło szerokie zastosowanie w wielu branżach, m.in. w handlu i reklamie, gdzie jest wykorzystywane do produkcji ekspozytorów sklepowych, które prezentują produkty w atrakcyjny sposób, a także pełni rolę elementów konstrukcyjnych budynków — np. szyb z plexi oraz przegród w sklepach. Doskonale sprawdza się również jako materiał to budowy paneli przeciwhałasowych, tarcz policyjnych czy urn wyborczych w urzędach.

Jak i czym myć plexi?

Pleksi, choć jest niezwykle odpornym i wytrzymałym materiałem, ulega zabrudzeniom tak jak każde inne tworzywo. Zatem czym myć pleksę z kleju, kurzu lub innych zanieczyszczeń? W pierwszej kolejności należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby nie uszkodzić powierzchni — unikaniu ekstremalnych temperatur oraz silnych środków chemicznych, które powodować mogą zniszczenia lub odkształcenia płyty. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie delikatnej ściereczki z mikrofibry, która w połączeniu z letnią wodą o temperaturze do ok. 25 stopni Celsjusza oraz dodatkiem łagodnego mydła umożliwi bezpieczne usunięcie zabrudzeń.

W sytuacji, gdy wyczyścić chcemy większe powierzchnie znajdujące się na zewnątrz, skorzystać możemy z myjki ciśnieniowej — trzeba jednak pamiętać, aby nie przekraczać ciśnienia 90 barów w celu uniknięcia uszkodzeń. Dodatkowo w razie potrzeby do wody możemy dodać specjalny środek czyszczący, zachowując stężenie na poziomie nie większym, niż 3%.

Odkurzanie pleksi — jak zrobić do poprawnie?

Odkurzanie szkła akrylowego może być nieco wyzwaniem ze względu na tendencję do przyciągania kurzu i naładowania elektrostatycznego, zwłaszcza w pomieszczeniach o niższej wilgotności powietrza. Czym myć plexi z kurzu? Warto sięgnąć po dostępny na rynku płyn antystatyczny, który przeznaczony jest do tworzyw sztucznych — wystarczy nałożyć go na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie przetrzeć powierzchnię pleksi. Roztwór ten pomoże uniknąć gromadzenia się kurzu na materiale i utrzymać go w czystości na znacznie dłużej. Warto pamiętać, że do odkurzania pleksi nie powinno się używać zwykłych odkurzaczy, które mogą powodować zadrapania i uszkodzenia powierzchni.

Jakich produktów nie stosować do czyszczenia plexi?

Tworzywo pleksi jest wrażliwe na niektóre substancje i narzędzia czyszczące, dlatego istotne jest unikanie ich stosowania, aby utrzymać jego piękny wygląd. Warto znać listę rzeczy, których należy unikać przy czyszczeniu pleksi — przede wszystkim ostrych detergentów, które mogą powodować matowienie powierzchni, a także ściągaczek do wody, takich jak te stosowane przy myciu okien lub pryszniców.

Mikrodrobinki, takie jak pył i piasek, mogą zarysować powierzchnię pleksi, gdy zostaną przeciągnięte przez ściągaczkę. Lepiej zastosować łagodne środki czyszczące — delikatne mydło lub specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia tworzyw sztucznych oraz wybrać delikatną ściereczkę z mikrofibry, która nie powoduje zarysowań. Produkty wykonane z pleksi nie tolerują również rozcieńczalników i innych roztworów o wysokim stężeniu alkoholu, np. spirytusu czy acetonu. Chociaż te substancje mogą być używane do usuwania mocnych zabrudzeń, należy pamiętać, że mogą pozostawić na powierzchni trudne do usunięcia smugi.

Wysokiej jakości produkty i usługi — PlexArt zna się na tym!

Chciałbyś wykorzystać tworzywo plexi w swoim domu, ale potrzebujesz specjalistów, którzy pomogą Ci zrealizować Twoje pomysły? PlexArt to firma, która doskonale zna się na wszelkich materiałach i tworzywach sztucznych, a nasze doświadczenie sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć dla Ciebie wszystko, o czym marzysz. Oferujemy nie tylko liczne wyroby, ale również i profesjonalne usługi takie jak frezowanie CNC czy cięcie i grawerowanie laserem.

Jesteśmy świadomi, że każdy klient ma inne potrzeby i oczekiwania, dlatego jeśli masz dodatkowe pytania — śmiało skontaktuj się z nami, abyśmy mogli rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące zamówienia!

Podobne wpisy