Co powinieneś wiedzieć o płytach plexi?

Co powinieneś wiedzieć o płytach plexi?

Szkło akrylowe, szkło organiczne, potocznie zwane pleksi, plexi, pleksiglas czy metaplex – to przezroczyste tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu (PMMA). Dzięki specyficznym właściwościom oraz bezproblemowej obróbce mechanicznej pozwalającej na dowolne kształtowanie materiału, pleksi z powodzeniem wykorzystywane jest w wielu branżach – reklamowej, budowlanej, zbrojeniowej czy przemysłowej.

Otrzymywanie plexi

Polimeryzacja rodnikowa lub anionowa – to właśnie dzięki tym procesom otrzymujemy polimetakrylan metylu. W ich wyniku powstaje granulat polimerowy, który poddany odpowiedniej obróbce termoplastycznej pozwala na dowolne kształtowanie niezwykle plastycznego tworzywa. Płyty plexi, bloki czy pręty można również otrzymać poprzez wytłaczanie przez specjalne profile w chłodzonych formach.

Właściwości plexi

Szkło organiczne to materiał o wyjątkowych właściwościach. Tworzywo to charakteryzuje wysoka odpornosć na działanie promieniowania UV, duża przezroczystość oraz stosunkowo niska temperatura depolimeryzacji pozwalająca na szybki recykling. Pleksi jest wytrzymałe na ściskanie i rozciąganie, posiada też właściwości termoplastyczne, przez co materiał jest bardzo łatwy w obróbce mechanicznej. Maksymalną temperaturą użytkowania pleksiglas jest 80°C.

Wyroby z plexi

Szkło akrylowe wykorzystywane jest w różnych dziedzinach. Ze względu na trwałość oraz wysoką przepuszczalność światła plexi używane jest m.in. do produkcji ścianek działowych, pudeł i kuwet, ekspozytorów typu T i L czy urn wyborczych. Płyty z plexi świetnie nadają się do tworzenia elementów wykończeniowych, a nawet efektownych wyrobów dekoracyjnych. Polimetakrylan metylu wykorzystywany jest również w branży reklamowej do produkcji kasetonów, podświetlanych tablic informacyjnych, liter przestrzennych czy szyldów reklamowych.

Plexi to bardzo atrakcyjny i stosunkowo tani materiał, który doskonale sprawdza się do produkcji różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Jeśli szukasz profesjonalnej firmy świadczącej usługi związane z gięciem, klejeniem czy cięciem laserem plexi zgłoś się do nas – Plexart z Poznania zaprasza do współpracy!

Podobne wpisy