Pleksa jest materiałem, którego można poddać obróbce mechanicznej na parę sposobów. Jednym z nich jest cięcie laserem, które wykonujemy w naszej firmie od wielu lat. Dzięki zastosowaniu lasera jesteśmy w stanie uzyskać tak naprawdę dowolny kształt, a także doskonale gładką i wypolerowaną krawędź. Jesteś zainteresowany? Zobacz nasze poprzednie realizacje cięcia plexi laserem, złóż zamówienie i gotowe – resztę zostaw w naszych rękach. Zapraszamy – zespół PlexArt.

Kup samą płytę lub z usługą frezowania

CIĘCIE PLEXI LASEREM TO MUST HAVE W BRANŻY REKLAMOWEJ

Czym jest plexi i do czego warto ją wykorzystać? Polimetakrylan metylu (PMMA) to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest w produkcji różnego rodzaju powierzchni reklamowych – stojaków, folderów, wizytówek, ale także pamiątkowych statuetek, breloczków oraz innych tego typu przedmiotów.

Lekkość i łatwość obróbki czynią z niego dobry nośnik wszelkiego rodzaju informacji – od danych firmy po życzenia z okazji jubileuszu. Laminaty z PMMA można łączyć z drewnem lub innym materiałem, co daje nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też pole do popisu grawerskich umiejętności. Dodatkowo jest to bardzo giętki materiał, co jeszcze bardziej poszerza możliwości jego użycia – bez wątpienia najczęściej spotykaną metodą obróbki jest laserowe cięcie plexi na wymiar.

LASEROWE WYCINANIE W PLEXI TO PRZEPIS NA ESTETYCZNE WYKOŃCZENIE

W zależności od mocy lasera wycinanie w plexi może cechować się różną grubością – nawet powyżej 10 mm. Niezwykłość tego materiału znacząco doceniana jest podczas obróbki, ponieważ szybko się on topi i odparowuje, dając tym samym estetyczne wykończenie bez ciemnych krawędzi, które pojawiają się w innych materiałach podatnych na palenie.

Czas cięcia jest stosunkowo krótki, jednak wydłuża się wraz z grubością obrabianego materiału. W związku z tym, że do bardzo grubych płyt stosuje się inne metody cięcia – można założyć, że laserowe cięcie plexi to ekonomiczne oraz tanie rozwiązanie. Ponadto w przeciwieństwie do piły panelowej – pozostawia gładkie i błyszczące krawędzie. To sprawdzony przepis, na produkcję z PMMA bardzo estetycznych elementów bez potrzeby późniejszego ukrywania matowych brzegów płyty.

CIĘCIE PLEXI LASEREM, A GRUBOŚĆ MATERIAŁU – NA CZYM POLEGA TRUDNOŚĆ?

Laserowe cięcie plexi daje możliwość wykonywania bardzo precyzyjnych prac. Najnowsze urządzenia do tego typu obróbki mają dokładność do +/– 0,1 mm – imponujące prawda?

Jedynym utrudnieniem, o którym warto pamiętać, decydując się na cięcie plexi laserem, jest jej grubość. Ze względu na wykorzystanie soczewki skupiającej światło lasera zarówno przed, jak i za nią występuje przestrzeń, gdzie energia jest dużo mniejsza, ponieważ jest rozproszona. Stąd – nie każdą grubość plexi da się w ten sposób pociąć. W takich sytuacjach preferuje się cięcie mechaniczne.

CZYM CIĄĆ PLEXI, ABY BYŁO BEZPIECZNIE?

Plexi to materiał łatwopalny, a jak już wiesz, w procesie cięcia laserem topi się i odparowuje. Warto dodać, że nie wydziela przy tym szkodliwych substancji, dlatego jest to bezpieczny sposób obróbki zarówno dla osoby obsługującej cały proces, jak i dla środowiska.

LASEROWE WYCINANIE W PLEXI DAJE SZEREG MOŻLIWOŚCI

Laserowe cięcie plexi to proces szybki, dokładny oraz dający wiele możliwości – od branży przemysłowej po jubilerską. Trzeba też pamiętać, że polimetakrylan metylu występuje w wielu kolorach, co pozwala tworzyć z niego ciekawe, estetyczne przedmioty. W PlexArt od lat zajmujemy się płytami na wymiar, dzięki czemu doskonale zdajemy sobie sprawę czym ciąć plexi, aby nasi klienci otrzymali gotowy produkt “skrojony” pod ich oczekiwania.

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalnymi usługami – nie czekaj, już dziś skontaktuj się z nami. Nasza oferta jest naprawdę szeroka, znajdziesz w niej na przykład.: frezowanie plexigięcie plexi i grawerowanie plexi.


Blog

Wiedza prosto od specjalistów

Zobacz więcej
Jakie zastosowania ma plexi?

Jakie zastosowania ma plexi?

Plexi, czyli polimetakrylan metylu, znane jest też jako szkło akrylowe lub organiczne. To materiał towarzyszący…
Czym ciąć plexi?

Czym ciąć plexi?

Plexi, inaczej szkło akrylowe, jest tworzywem sztucznym o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Ze względu na wysoką…