Frezowanie plexi – na czym polega, jak wygląda, ile kosztuje?

Frezowanie plexi – na czym polega, jak wygląda, ile kosztuje?

Pleksa jest tworzywem, które w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności – to właśnie z niej powstaje wiele produktów codziennego użytku do domu i nie tylko. Ogromną zaletą szkła akrylowego jest m.in. jego termoplastyczność, dzięki której może być poddawane różnorakiej obróbce. Dobrym tego przykładem jest frezowanie CNC, za pomocą którego jesteśmy w stanie wycinać pożądane kształty i wzory dostosowane do naszych wymagań i oczekiwań. Na czym polega i jak wygląda frezowanie pleksi? Ile kosztuje tego typu usługa i co można stworzyć, frezując akryl? O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu przygotowanego przez zespół PlexArt.

Czym jest frezowanie w plexi?

Na samym początku omówmy podstawy, czyli czym konkretnie jest frezowanie pleksi.

Warto wiedzieć, że jest to jeden z kilku rodzajów obróbki skrawaniem polegający na wycinaniu kawałków obrabianego materiału – w tym wypadku szkła akrylowego – za sprawą ruchu obrotowego bądź przesuwnego wykonywanego przez specjalistyczne urządzenie, czyli frezarkę. Dzięki frezowaniu jesteśmy w stanie w precyzyjny sposób obrabiać pleksę, nadając jej odpowiedni kształt, a także dekoracyjny, a nawet reklamowy charakter. Co ważne: samo frezowanie można przeprowadzić „ręcznie” bądź za pomocą komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi wykorzystując do tego specjalistyczną frezarkę CNC.

Frezowanie CNC plexi – na czym polega i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Frezowanie pleksi CNC jest usługą, na którą warto zdecydować się w momencie, w którym potrzebujemy wyciąć określony, często nietypowy kształt w tworzywie sztucznym. Zaprogramowanie frezarki pozwala bowiem na wycinanie w powtarzalny sposób bardzo precyzyjnych form (może być to tak naprawdę dowolny zarys np. logo firmy, napis czy symbol), których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć podczas ręcznej obróbki szkła akrylowego. Co więcej, całość ta odbywa się automatycznie, co znacząco przyspiesza cały proces produkcyjny – warto być świadomym, że praca operatora ogranicza się jedynie do wspomnianego zaprogramowania frezarki. Resztą zajmie się sama maszyna, która na podstawie kodów alfanumerycznych wie, jak ma wykonać obróbkę, aby wykonać produkt o podanych wcześniej parametrach.

Dlatego też nikogo nie może dziwić fakt, że usługi frezowania CNC obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem – przy zachowaniu odpowiednich norm każdy może bowiem w krótkim czasie otrzymać pięknie udekorowany i przycięty na miarę potrzeb wyrób ze szkła akrylowego.

Co jeszcze daje frezowanie CNC pleksi?

Mówiąc o frezowaniu tworzyw za sprawą frezarek CNC, warto zaznaczyć, że zapewniają one osiągać nie tylko dowolne kształty na powierzchni materiału, ale również pozwalają uzyskać estetyczne, profesjonalnie wykończone krawędzie, przez co wyrób prezentuje się niezwykle elegancko i schludnie. Co więcej, stosując wysokiej klasy urządzenia, nie ma mowy o ewentualnych ubytkach w szkle akrylowym – podstawą jest jednak wykorzystywanie podzespołów bez jakichkolwiek luzów zwrotnych.

Ile kosztuje profesjonalna usługa frezowania szkła akrylowego? Od czego zależy cena?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu – usługi frezowania plexi CNC cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem – zarówno u klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Z racji na ich popularność często pada pytanie: na jaki koszt należy się nastawić, zlecając tego typu obróbkę pleksy? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Dlaczego? Wszystko bowiem jest uzależnione od kilku czynników. Jakich – o tym poniżej.

  • Rodzaj materiału – choć w tym wypadku mówimy o szkle akrylowym, warto mieć świadomość, że za pomocą frezarki CNC jesteśmy w stanie obrobić również takie tworzywa jak PCV, dibond czy poliwęglan. Dla przykładu: obróbka np. sklejki, czyli miękkiego materiału, będzie tańsza, aniżeli frezowanie szkła akrylowego, które jest zdecydowanie twardszym tworzywem.
  • Grubość materiału – im grubsza płyta, tym wyższy koszt usługi (grubsze materiały są cięższe w obróbce).
  • Czas pracy – bardziej skomplikowane projekty wymagają poświęcenia większej ilości czasu, co z kolei generuje dodatkowe koszty.
  • Ilość produktów – im więcej obrabianych wyrobów, tym cena jest niższa – można rzec, że jest to usługa „hurtowa”.
  • Szczegóły – jeżeli frezowanie wiążę się z wycięciem bardzo skomplikowanych detali, koszt usługi może być wyższy.

Profesjonalne frezowanie i cięcie szkła akrylowego w PlexArt

Szukasz firmy, której możesz zlecić obróbkę szkła akrylowego w postaci frezowania? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. PlexArt to przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w szeroko pojętym obrabianiu pleksy oraz innych tworzyw sztucznych, w tym m.in. poliwęglanu (komorowego, litego) i nie tylko. Dlaczego warto nam zaufać?

W naszej firmie wykorzystujemy wysokowydajne maszyny w postaci frezarek CNC, które zapewniają rozdzielczość cięcia do nawet 0,0001 mm, dzięki czemu tworzone przez nas wyroby doskonale nadają do wykorzystania jako materiały ozdobne, reklamowe i nie tylko. Nasze przedsiębiorstwo obecnie dysponuje dwiema wysokowydajnymi frezarkami o przestrzeni roboczej:

  • 2050 x 3050 x 205 mm,
  • 2050 x 4100 x 205 mm.

Takie parametry sprawiają, że frezowanie CNC w naszej firmie jest symbolem precyzji i szybkości działania.

Frezowanie CNC i nie tylko w PlexArt – zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Nowoczesny park technologiczny, ogromne doświadczenie, niezbędna wiedza i umiejętności – to wszystko sprawia, że PlexArt jest firmą godną zaufania. Jako przedsiębiorstwo specjalizujące się w obróbce tworzyw sztucznych oferujemy usługi, które są w 100% dopasowane do wymagań klientów. Najlepszym tego potwierdzeniem są nasze realizacje, którymi obecnie możemy pochwalić się przed każdym, kto jest zainteresowany zakupem spersonalizowanych wyrobów ze szkła akrylowego. Zobacz poniższe grafiki oraz film i przekonaj się, co możemy wykonać również dla Ciebie – poniżej przykłady wyrobów, które powstały nie tylko za sprawą frezowania CNC, ale również cięcia plexi, gięcia pleksy czy też grawerowania szkła akrylowego.

Zobacz, jak pracujemy!

Ekspozytory ze szkła akrylowego

Kieszenie plexi

Napisy z pleksy

Makiety, mównice, osłony, pudełka, skarbonki z plexi

Jak działa frezarka CNC?

Na podstawie systemu sterującego, w którym dochodzi do automatycznej i zapętlonej regulacji programowej, dzięki której urządzenie wykonuje powtarzalne ruchy zgodne z nadanymi parametrami pracy.

Ile kosztuje frezowanie CNC w PlexArt?

Każda rozpoczęta roboczogodzina to koszt 240,00 zł netto.

Co można frezować za pomocą frezarki CNC?

Tworzywa sztuczne o różnej grubości i twardości. Może to być: plexi, poliwęglan lity, poliwęglan komorowy, MD

Podobne wpisy