Jaki klej do plexi wybrać? Czym kleić pleksę, aby nie zniszczyć efektów pracy?
Szkło akrylowe, które znamy również pod nazwami plexi (pleksa) jest materiałem, który możemy poddać obróbce jak np. gięcie i klejenie. O ile w przypadku tego pierwszego zabiegu niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń (giętarek), a także innych urządzeń i przyrządów jak np. opalarka, tak w przypadku sklejania do osiągnięcia zamierzonych rezultatów wystarczy użycie kleju. Warto jednak wiedzieć, że nie może być to pierwszy lepszy preparat – w przeciwnym razie efekt finalny nie będzie zadowalający. W dzisiejszym poradniku w skrócie przybliżymy sobie to, czym jest klejenie pleksy, a także jaki klej do plexi wybrać, aby cieszyć się z pożądanego efektu obróbki szkła akrylowego – zapraszamy!
Klejenie plexi – obróbka szkła akrylowego, którą można przeprowadzić w domu
Sklejanie pleksy – w odróżnieniu od gięcia tego materiału – nie jest niczym skomplikowanym. W praktyce oznacza to tyle, że możemy przeprowadzić je w warunkach domowych, bez inwestycji w specjalistyczne urządzenia. Wyjątkiem jest klejenie krawędziowe – w takim przypadku warto wyposażyć się w piłę do cięcia pleksy, co pozwoli otrzymać równą i płaską powierzchnię.
Oczywiście, aby myśleć o pięknych efektach, należy odpowiednio przygotować się do klejenia – od wyboru odpowiedniego rodzaju szkła (plexi wylewana lub wytłaczana), przez przysposobienie materiału oraz miejsca pracy (należy zadbać o czystość), aż po nałożenie preparatu klejącego.
Klej do plexi – czy wszystkim można skleić szkło akrylowe?
Warto mieć na uwadze, że pleksa jest tworzywem przezroczystym – podobnie jak np. poliwęglan. W praktyce oznacza to tyle, że posiada ona niezwykle gładką powierzchnię, przez co użycie zwykłych klejów np. do plastików, może sprawić, że estetyka połączeń będzie daleka od ideału. Dlatego odpowiadając na pytanie, czym kleić plexi, należy pamiętać, aby nie sięgać po pierwszy lepszy preparat – wybranie nieodpowiedniego rodzaju poskutkuje niepożądanym efektem końcowym, którego niestety nie będzie w stanie zmienić. Co więcej, zbyt słaby klej nie zapewni trwałości połączenia, co oznacza, że płyty nie zwiążą się zbyt mocno i w każdej chwili mogą ulec odklejeniu i zniszczeniu.
Jaki klej do pleksi?
W tym miejscu możemy przejść do sedna, czyli do tego, po jaki klej do klejenia szkła akrylowego sięgnąć. Obecnie popularnym wyborem są preparaty cyjanoakrylowe, a także kleje utwardzane światłem UV, które świetnie reagują z pleksą, tworząc na niej bardzo mocne połączenia, których nie sposób rozdzielić.
Na rynku znajduje się kilka klejów zapewniających z jednej strony trwałość połączeń, a z drugiej zachowanie ich estetyki.
Jednym z najpopularniejszych preparatów jest klej do plexi ATK UV16 uznawany przez wielu za najmocniejszy specyfik do klejenia szkła akrylowego. Jest to preparat do sklejania pleksi utwardzany światłem ultrafioletowym, dzięki czemu bardzo szybko złącza łączone powierzchnie (w zaledwie kilka sekund), zapewniając im wyjątkową wytrzymałość. Jest to bezbarwny strukturalny klej metakrylowy, przez co w przypadku prawidłowej aplikacji jest całkowicie niewidoczny na połączeniach. Klej o szerokim zastosowaniu – świetnie sprawdzi się np. do utwardzania stojaków, gablot czy pudełek z plexi, czy też klejeniu liter ze szkła akrylowego.
Oprócz wyżej wymienionego kleju do plexi ATK UV16 na uwagę zasługują również preparaty Acrifix (116 oraz 192), które znane są z trwałego wiązania powierzchni. Pierwszy z nich polecany jest do klejenia małych obiektów, Acrifix 192 z kolei dobrze sprawdza się w przypadku klejenia krawędziowego.
Zainteresował Cię dzisiejszy wpis? W takim razie zostań z nami na dłużej. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, na którym publikujemy eksperckie artykuły dotyczące obróbki pleksy oraz innych materiałów i nie tylko. Serdecznie zapraszamy!